A neten böngészve elég sokféle módszert találtam mostanában a füge gyökereztetésével kapcsolatosan. Vízben, nedves papírtörlőben, Kamilla teában, és a többi...
Nagyon megtetszett egy módszer, amit neves fügésektől láttam a YouTube-on. Fektetve, rétegezve, kókuszrostban, vagy tőzegmohában. A héten érkezett hozzám vessző formájában, egy pár igazán nehezen beszerezhető fajta. Név szerint a következők: San Biagio, Pastiliére, Assal, 3 Récoltes. Mind a négy fajta nagy utána járást, és fejfájást okozott, mire sikerült beszerezni őket. Végül egy kevésbé neves Francia gyűjtőtöl sikerült hozzájuk jutnom.
Mivel mostanában, nagyon zsúfolt napjaim voltak, gondoltam a hűtőben nem állhatnak, majd hetekig-napokig a vesszők, mert minél kevesebbet állnak a vesszők, annál több esély van arra, hogy sikeresen gyökereztessem őket.
Nagyon megtetszett ez a nagyon egyszerű dugványozási forma, mert tök egyszerű az egész, és nagyobb mennyiségű vesszőt is gyorsan meg lehet gyökereztetni. Illetve a boltban megpillantva a tőzeg mostani árát, ami nálunk szerény 600Ft/liter, az álam is leesett, ezzel szemben a kókuszdió rost 2500 Ft/4 kg - os ára, amiből kb 35-40 liter közeg kijön. Szerintem bőven pénztárca kímélő is. Emellett gyakorlatilag gondozás mentes, nem kell locsolgatni, babusgatni őket. Tudom, így első próbára talán már meglévő saját fajtáimról kellett volna kipróbálni, de én nagyon adok, a két videóban látható fügések véleményére. Ergó, ha nekik is bevált, akkor nekem ugyan miért ne?
Belinkelném is nektek a két videót, az egyikben tőzgmohában, a másikban a kókuszrostban való gyökereztetést láthatjátok
Én először próbálom ki ezt a módszert, de szeretnék, majd minden héten, egy kis helyzetjelentést írni, a módszerről. Most pontokban összeszedve leírom, hogy én, hogy csináltam, egy két képpel illusztrálva.
1. A vesszők megtisztítása
- A vesszőket jó alaposan megmostam, illetve gombaölő szerrel lekezeltem. Lehet mosogató szerrel is, ahogy az első videóban mutatja.
2. A közeg elkészítése
- Nyilván szükséges hozzá, az említett kókuszdió rost, illetve víz. 0,65 kg rosthoz, 4-5 liter vizet írnak. Nálam a négy kilós téglából mértem ki ennyit, 4,5 liter víz kellett, ez volt az a mennyiség aminél a közeg még nem lett túl vizenyős, és nem túl száraz, de ha helyben van kisebb tégla az jobb, mert száraz állapotban elégge porzik a kókuszrost, elég nehézkes mérni úgy, hogy ne hulljon szét darabokra, így jobb az egészet egyszerre bekeverni.
Én egy vedérben kevertem be a fent említett mennyiségben, azonnal magába szívja a vizet, folyamatosan akárcsak a tésztát kézzel morzsoltam szét, addig még már több vizet nem tudott magába szívni a rost.
Ebből a mennyiségből lett kb 6-7 liter tiszta közeg.
3. A dugványnak való ételes, vagy doboz kiválasztása
- Nekem egy 3,5 literes átlátszó műanyag ételtároló dobozka volt kéznél, ez kellően magas és hosszú is volt a 11 vesszőhöz. Nincs konkrét meghatározás, hogy mekkora kell, hogy legyen, ezért gyakorlatilag bármekkora lehet, de azért jó ha van akkora, hogy a vesszők ha rétegezve vannak, rétegenként 3-4 cm rost legyen köztük.
4. A vesszők rétegezése
- Ha az első videót megnézitek, abban be is mutatják, de le is írom. Én a következő módon csináltam. A közeget én jól kinyomkodtam, ökölbe szorított kézzel, addig, amíg már egy csepp víz sem volt a közegben a nyomkodást követően. Ez az a nedvességi állapot, ami megfelelő.
Ezután lefektettem egy réteget kb 4 cm vastagon levegősen, kb 3/4- ét beborítva az ételesnek, 3-4 vessző, majd újra ugyanez. Ezután az ételest lezártam.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése