Ugrás a fő tartalomra

Fügefajták 2.rész (MvsB, és az Etna fajtákról)

 Az augusztusi rossz idő nagyon nem kedvezett a fügéknek, be is lassult az érés, viszont most megint visszatért a nyár, és újra igazán kellemes fügeérlelő meleg időnk van. Remélhetőleg ez a jó idő kitart, majd jó sokáig.

Megértek, az első szemek a Marseilles vs Black fajtán, ami az Etna fajkör tagja. Nekem nagyon bejövős fajta lett, már így első kóstolásra, ezért gondoltam, hogy megérdemel, egy nagyobb szösszenetet, itt a blogon. Most már abszolút megtudom érteni, hogy miért is annyira elterjedt, és amerikában, miért ültetik mindenhol, a miénkhez hasonló klímájú területeken.

Első körben, szeretnék a saját, kis bokromról, megejteni egy pár mondatot, és utána, kitérek, majd az egész fajtakörre.

Szóval, az én kis bokromról. Európai forrásból került hozzám, még tavaly előtt. Tavaly lett kiültetve, mostanra kb 1 m magasságú kis bokor lett. Az összes új fajtám közül, eddig ez a legerőteljesebb növesű. A telet, fagykár nélkül átvészelte. Idén volt először szerencsém, megkóstolni, pont a mai napon. Nagyon finom édes, kissé málnára hasonlító ízzel.

















Az Etna fajtakörről:

Nagy valószínűséggel az Etna vulkán környékéről származó fajtakör, de Európa számos országában megtalálhatóak, saját helyi néven elnevezett fajtáji. Szicíliában tradicionális módon a pásztorok ültették ezeket a fajtákat, hogy legeltetés során, mikor a hegyekben tartózkodtak, legyen mit enniük. Számos variánsa létezik, amik minimális eltérésekkel bírnak, hasonlóan, mint nálunk a gönci kajszi, és magyar kajszi példája. Legyen ez érésidő, termésnagyság, stb.. Itt mongibello fügének nevezik.

Amerikába nagy valószínűséggel szicíliai migránsokkal kerülhetet be, ez a fajtakör. Nagy népszerűségnek örvend. Általában itt etna fügéknek, vagy chicago típusú fügéknek nevezik őket, a hardy chicago fajta után, ami a fajtakör legelterjedtebb tagja.  

Közös bennük, hogy levelük kard alakú, durva tapintású, a smirdli papírra emlékeztető.










Érési idejüket tekintve, korai érésűek, a Michurinska-10 től kb két héttel később érnek. Egyes fajták azonban jóval koraibbak, ilyenek a Malta Black, és az Azores Dark.

Nagy fagyálló képességgel bírnak, nem egyszer láttam -18 fokot túlélő etnákat a neten, amik minimális fagykárral átvészelték, ezt a hőmérsékletet. Erőteljes növekedésű, bőtermő fajták.



Termésük hűvös időben barnás lilára, napos időben teljesen lilára érik. Gyümölcs méretük kicsi, 30-40 gramm nagy átlagban. Gyümölcshúsuk vörös színű. Ízüket tekintve, az amcsik punchberrynek írják, ami elég kifejező, ugyanis nekem is első kóstolásra, málnás íze volt, de nem az a természetes málna íz, valami különleges csavarral, amit nehéz leírni.

Elfagyás után is képesek termést érlelni, még az év késő őszén, ezért is lettek, nagyon elterjedtek.

Elterjedesüket tekintve a világ számos pontján megtálhatóak. Franciaországban pl a Conde fajta, nálunk pl apró lila néven is ismert, az egyik fajtája, vagy a portugáloknál Sao miguelo roxo, is az etna körhöz tartozik. 

https://mountainfigs.net/mountain-figs/some-of-the-many-strains-of-the-mount-etna-fig-cultivar-aka-mongibello/

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogyan válasszunk füge fajtát II.rész ( A fajtaválasztás szempontjai)

 Az előzőekben kitértem azokra a problémákra, amik a legtöbbször felmerülnek a füge termesztésénél. Elmondható az, hogy a legtöbb probléma az esőnek tudható be, a hideg teleinknek, illetve a tavaszi fagyoknak. A mostani részben szeretnék írni a helyes fajtaválasztásról. Ugyebár magyarországon a fügének nincs igazán nagy kultúrája, most kezd csak igazán fel lendülni. Emiatt nincs is igazán nagy tapasztalat a fajtákkal kapcsolatosan. Egy pár igazán megszállott embert leszámítva, a legtöbb embernek csak egy pár fajta van a tulajdonában. Ezekből is a legtöbb olasz faiskolákból származó fajták (Brogiotto Nero, Brown Turkey), illetve nyaralásból elhozott ágakról szaporított növények, amik aztán nem is biztos hogy beporzás nélkül teremnek, illetve nagy valószínűséggel kései fajták lesznek nálunk. A kertészetek viszont egyre jobban kezdenek rájönni arra, hogy fontos, hogy jó fajtákat áruljanak és egy-két helyen már lehet kapni magyar tájfajtákat is, mint pl (Györöki lapos, Szivar, Keszthelyi B

Az ezerízű füge ( A füge ízkategóriájai)

 Gondoltam csinálok erről is egy posztot, csakúgy érdekesség képpen. A füge elképesztően nagy fajta választékkal bír. Közel 7000 számon tartott fajtája van, arról nem is beszélve, hogy ez csak óvatos becslés. Az egyik legrégebb óta termesztett kultúrnövény a bolygón. Ebből adódóan, mivel ilyen diverz, nagyon összetett ízvilágú fajtájai vannak. akárcsak az almának..  Rengeteg helyen olvastam, hogy különböző ízű gyümölcsöket véltek benne felfedezni, és nekem is vannak ilyen tapasztalataim, ettem már egy két olyan fajtát, amit ha nem láttam volna, akkor megesküdtem volna arra, hogy mondjuk banánt, vagy friss epret eszem, csak éppen késő ősszel. Nyilván sokan hülyének gondolnak majd, mivel a füge az füge ízű, de az almának is vannak pl olyan fajtáji, amik a különleges ízük után neveztek el, mint pl a Muskotály renet, ananász renet, stb..., vagy egy jó bor kóstolásnál is rengeteg féle ízt lehet felfedezni egy adott borban. Tehát nem csak az én agyam játszik velem tréfás trükköt. Ha az almán

Fügefajták 1.rész (A balkániak kedvence a Michurinska-10)

Hónapokig tartó kihagyás után, újra szeretnék nektek egy nagyobb hangvételű blogot írni. Javában dübörög a nyár, már-már a naptár szerint lassan fél lábbal kint is vagyunk belőle, de igazából csak, most van igazán hangsúly rajta, mivel elkezdődött a főszezon. A legkorábbi fajták már elkezdték érlelni másodterméseiket. Az utóbbi napokban rengeteg csapadék lehullott, és ez a füge érésének nem kedvez. A legkoraibbak közül is, most válik el, hogy melyek azok, akik a legjobban teljesítenek? Eddig két fajtám érett be, a Michurinska-10, és az Unk Peau Fine. Az Unk Peau Fine ramaty ízű volt. Vizes, alig füge ízű, amit nem szívesen ennék, viszont a Michurinska-10 remekül teljesített, nagyon finom a sok eső ellenére is. Közel hat éve kaptam vessző formájában Bulgáriából. Ezalatt kapott hideget, meleget a szó szoros értelmében. Védett helyet kapott, de átélt már -18 fokot is, ahol részleges fagykárral, de túlélte a telet, és még az év szeptemberében termést is hozott. Illetve muszáj megemlítenem,